Anatomie 1 [B00597]

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Stavba kloubu

Přednáška popisuje typy kloubů, obecnou stavbu synoviálního kloubu. Nabízí také krátký přehled pojivové tkáně. Kloub  je pohyblivé spojení dvou či více kostí, které se uvnitř vazivového pouzdra dotýkají plochami povlečenými chrupavkou. Styčné plochy (facies articulares) mají zpravidla tvar kloubní jamky (fossa articularis), která je konkávní, a kloubní hlavice (caput articularis), která je konvexní. Vazivové kloubní pouzdro (capsula articularis) spojuje kosti po obvodu styčných ploch, přičemž je u jednotlivých kloubů připojeno různě daleko od okrajů chrupavčitých styčných ploch. Je dostatečně volné, aby umožnilo krajní výchylky kostí při pohybech. Kloubní dutina (cavitas articularis) je štěrbina mezi styčnými plochami, pouzdrem a dalšími útvary v kloubu, vyplněná synoviální tekutinou (která je produkována kloubním pouzdrem).

Přednášku připravil Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK.

autor: Pavel Šnajdr | obor: Anatomie | kontext: Anatomie 1 | zobrazeno: 5482x | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 19.2.2013 | Creative Commons License

Soubor přednášek z anatomie

Jedná se o soubor prezentací, které slouží jako podklad k přednáškám z anatomie. Tematicky zahrnují celou systematickou anatomii. Tento materiál slouží k rekapitulaci nejdůležitějších poznatků a k doplnění běžných učebnic. Prezentace jsou řazeny tematicky dle jednotlivých systémů a dle jednotlivých oborů (lékařství, zubní lékařství, bakalářské obory).

autor: Ondřej Naňka, Jiří Brabec, Oldřich Eliška, Jana Dudová, Rastislav Druga, Miloš Grim, Zdenek Halata, Ivo Klepáček, Lukáš Lacina, Veronika Němcová, Zdenka Nováková, Pavel Petrovický, Karel Smetana, David Sedmera, Pavel Šnajdr | obor: Anatomie | zobrazeno: 30638x | publikováno: 7.1.2010 | poslední úpravy: 6.2.2013 | Creative Commons License