Screening KRCA-Stanovení Hb ve stolici

Stanovení Hb ve stolici na automatickém analyzátoru OC-Sensor Mikro. Edukační video sekvence o screeningu KRCA a detekci Hb ve stolici na automatickém analyzátoru OC-Senzor Mikro - Eiken.Testy okultního krvácení ve stolici - TOKS, resp. FOBT (Fecal Occult Blood Test) jsou základním skreeningovým testem pro vyhledávání osob s nádorovým onemocněním tlustého střeva, především kolorektálním karcinomem (KRCA). V České republice je definován národní screeningový program pro KRCA a mnoho let byl používán test s guajakovou pryskyřicí - Haemoccult, který však vykazuje velmi nízkou citlivost - do 30% - a falešnou reaktivitu v závislosti na dietě, vzhledem k tomu, že se jedná o chemickou detekci.

Imunochemické testy - iTOKS reagují výhradně na lidský hemoglobin, jsou mnohem citlivější i specifičtější, a nevyžadují dodržování specielní diety. V posledních letech dochází ve většině evropských zemí k přechodu na kvantitativní imunochemické testy, které kromě pozitivity/negativity vyjadřují absolutní koncentraci Hb ve stolici, přinášejí do jisté míry diagnostický přínos, optimalizací cut-off hodnoty je lze nastavit na regionální podmínky screeningu a především umožňují zařazení do systému externí kontroly kvality.

html Screening KRCA-Stanovení Hb ve stolici Přejít - Screening KRCA-Stanovení Hb ve stoliciOtevřít v novém okně - Screening KRCA-Stanovení Hb ve stolici 17.12.2012 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: imunochemicky test, analyzátor, karcinom, střevo

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Petr Kocna | publikováno: 17.12.2012 | poslední úpravy: 19.2.2013
citace: Kocna Petr: Screening KRCA-Stanovení Hb ve stolici. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 17.12.2012, poslední aktualizace 19.2.2013 [cit. 2017-09-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-945-screening-krca-stanoveni-hb-ve-stolici>. ISSN 1803-6619.