Oko a oční vady

Přednáška se zabývá stavbou a funkcí lidského oka. Popisuje optický systém oka a jeho funkci a též základní vady oka způsobené špatnou funkcí tohoto systému. Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů (např. rodopsin) na světlo. Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku. Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na světelné vlny v rozsahu 400 – 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10-19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.

html Oko a oční vady Přejít - Oko a oční vadyOtevřít v novém okně - Oko a oční vady 19.2.2008 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: oko, foton, anatomie

Obor:

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Jaroslava Kymplová | pracoviště: Ústav biofyziky a informatiky | publikováno: 19.2.2008 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Kymplová Jaroslava: Oko a oční vady. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 19.2.2008, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-810-oko-a-ocni-vady>. ISSN 1803-6619.