Biofyzika vidění

Přednáška se zabývá základními principy vidění, principy vnímání barvy a jasu a zmiňuje též některé poruchy tohoto vnímání. Vnímání barev zajišťují čípky. V normálním lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické, vidění barvoslepých lidí je např. dichromatické (dva druhy čípků). Málo známým faktem je, že se u některých lidí vyskytuje i opak barvosleposti, tedy čtyři druhy čípků.

html Biofyzika vidění Přejít - Biofyzika viděníOtevřít v novém okně - Biofyzika vidění 19.2.2008 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: oko, vidění, biofyzika

Obor:

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Jaroslava Kymplová | pracoviště: Ústav biofyziky a informatiky | publikováno: 19.2.2008 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Kymplová Jaroslava: Biofyzika vidění. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 19.2.2008, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-809-biofyzika-videni>. ISSN 1803-6619.