Jodové kontrastní látky

Přednáška podává základní informace o jodových kontrastních látkách včetně popisu kontraindikací a typů alergických reakcí, dávkování při snížené funkci ledvin. Rozdělení kontrastních látek. Nežádoucí reakce na jodové kontrastní látky. Hyperosmolalita. přesun extravaskulárních tekutin do oběhu s dočasnou hemodilucía vazodilatací průvodní kardiální jevy: snížení kontraktility myokardu, sklon k převodovým poruchám, sklon ke změnám tepové frekvence (iniciální bradykardie), snížení srdečního výdeje, přímý hyperosmolární účinek na buňky cévního endotelupodporuje uvolňováníbiologicky aktivních působků (histamin, serotonin, fibrinolysiny, kallikreiny, bradykinin, prostaglandina leukotrieny).

html Jodové kontrastní látky Přejít - Jodové kontrastní látkyOtevřít v novém okně - Jodové kontrastní látky 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: kontrastní látka, jodová, alergie, ledviny

autor: Zuzana Ryznarová | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a FNB | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Ryznarová Zuzana: Jodové kontrastní látky. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-578-jodove-kontrastni-latky>. ISSN 1803-6619.