Základy endokrinologie

Kurz je určen zejména studentům 5. a 6. ročníku. Témata lekcí: Hormony a mechanismus jejich působení, Hypotalamus a hypofýza, Štítná žláza, Příštítná tělíska, Kůra a dřeň nadledvin, Gonády, Polyglandulární syndromy. Endokrinologie zkoumá endokrinní systém, což je systém žláz s vnitřní sekrecí. Složitá soustava navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve.

Nejdůležitějšími žlázami jsou podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, pohlavní žlázy, Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a v současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Tyto žlázy tvoří hormony, kterých v důsledku poruchy mohou tvořit buď málo nebo naopak nadbytek. Podle toho pak vznikají příznaky ze zvýšené či snížené funkce.

html Základy endokrinologie Přejít - Základy endokrinologieOtevřít v novém okně - Základy endokrinologie 6.2.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: endokrinologie, endokrinní žlázy, tyreoidea, paratyreoidea, hypofýza, gonády, endokrinologie, žlázy s vnitřní sekrecí, štítná žláza, hypofýza, hormonální regulace

autor: Daniel Smutek, Jan Jiskra, Michal Kršek | pracoviště: III. interní klinika - klinika endokrinologie a metabolismu 1.LF a VFN | publikováno: 12.3.2007 | poslední úpravy: 6.2.2013
citace: Smutek Daniel, Jan Jiskra, Michal Kršek: Základy endokrinologie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.3.2007, poslední aktualizace 6.2.2013 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-389-zaklady-endokrinologie>. ISSN 1803-6619.