Rychlé vyhledávání

František Stejskal, infe3(at)lf1.cuni.cz

Tungóza - výskyt, léčba, kazuistika

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Tungóza je vyvolána samičkou blechy písečné (Tunga penetrans). Vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění parazita z drobné incize. Tungóza je onemocnění vyskytující se v subtropických oblastech a způsobené blechou písečnou Tunga penetrans, která proniká do kůže člověka a vyvolává místní zánět s častými sekundárními infekcemi.

Střevní parazitární infekce

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Přednáška obsahuje základní informace o etiologii, patogenezi, klinickém obrazu, diagnostice a léčbě střevních parazitárních infekcí (amébóza, giardióza, kryptosporidióza, isosporóza, cyklosporóza, dientamébóza, enterobióza, askarióza, trichurióza, ankylostomóza, strongyloidóza).

Arbovirózy

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Arbivirózy jsou infekce vyvolané RNA viry a přenosné na člověka při sání komárů, klíšťat a dalších členovců. Arbovirózy způsobují čtyři hlavní klinické syndromy: 1. Systémová horečnatá onemocnění, jež mohou být doprovázena vyrážkou (dengue)2. Akutní horečky s protrahovanými arthralgiemi (o´nyong-nyong, chikungunya, Ross River)3. Encefalitidy či meningoencefalitidy (Japonská B, TBE, West Nile) a nejzávažnější jsou 4. Hemorhagické horečky (žlutá zimnice, hemorhagická forma dengue). Infekce mají často inaparentní průběh, horečka bývá dvoufázová s iniciální virémií a následným postižením cílového orgánu (CNS - TBE, JBE; játra - žlutá zimnice)

Larva migrans cutanea

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Larva migrans cutanea se vyskytuje především ve vlhkých tropických oblastech. Původcem jsou larvální stádia zvířecích měchovců (Ancylostoma brasiliense, A. caninum). Jedná se o bolestivé serpiginózní kožní léze, které spontáně regredují, ale podání albendazolu (Zentel) urychlí jejich léčbu.

Horečka chikungunya

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Horečka chikungunya je vyvolána arbovirem ze skupiny alphavirů (čeleď Togaviridae). Je přenášena komáry Aëdes aegypti (Afrika) a Aëdes albopictus (Asie, Indický oceán). Zdrojem infekce v době epidemie je člověk. Onemocnění je rozšířeno v subsaharské Africe, na Indickém subkontinentu, v jihovýchodní Asii a na ostrově Papua Nová Guinea. Od roku 2005 probíhá rozsáhlá epidemie horečky chikungunya na ostrovech v Indickém oceánu a v Indii. V přednášce jsou shrnuty dvě kasuistiky pacientek s tímto onemocněním po návratu z dovolené na Mauritiu.

Diferenciální diagnostika horečky v tropech a subtropech

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Horečnatá onemocnění patří k nejčastějším a nejzávažnějším zdravotním problémům během a po pobytu v tropech a subtropech. Diferenciální diagnóza zahrnuje malárii, horečku dengue a ostatní arbovirózy, ricketsiózy, břišní a návratný tyfus, akutní schistosomózu a řadu dalších infekčních nemocí. Je nutno zvažovat i další onemocnění, která se autochtonně vyskytují v dané oblasti. Kromě důkladné anamnézy a fyzikálního vyšetření patří mezi laboratorní vyšetření první linie tenký krevní nátěr a tlustá kapka, krevní obraz a diferenciál, náběry hemokultur, CRP a další zánětlivých ukazatelů.

Kasuistika - Svědivé chodbičkovité eflorescence

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

43 letý přírodovědec pobýval pracovně jeden měsíc v Amazonii. Během pobytu chodil v sandálech ve vlhké půdě a brodil se v potocích. Ke konci pobytu se mu v oblasti paty pravé dolní končetiny vytvořily svědivé chodbičkovité útvary. Jaká je diagnóza a léčba této afekce. 

Otázka: 43 letý přírodovědec pobýval pracovně jeden měsíc v Amazonii. Během pobytu chodil v sandálech ve vlhké půdě a brodil se v potocích. Ke konci pobytu se mu v oblasti paty pravé dolní končetiny vytvořily svědivé chodbičkovité útvary. Jaká je diagnóza a léčba této afekce.

Malárie - horečnaté tropické onemocnění

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Malárie představuje nejzávažnější parazitární infekci a patří mezi nejčastější příčiny horečnatých onemocnění po pobytu v tropech. Na tropickou malárii umírá jen v subsaharské Africe okolo 2 milionů dětí ročně. Přednáška shrnuje základní informace z epidemiologie, patogeneze, klinických příznaků, diagnostiky, léčby a prevence malárie.

Kasuistika 1 - Podkožní myiáze po návratu z Mexika a Belize

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Dvě podkožní léze charakteru furunkulů se objevily na hýždi u mladé ženy jeden měsíc po návratu z dovolené v Mexiku a Belize. Z jedné léze se uvolnila larva mouchy Dermatobia hominis. Jednalo se o podkožní myáze, léčba spočívala v chirurgickém odstranění a lokální aplikaci antibiotik k potlačení bakteriální superinfekce. Dermatobia hominis je nejčastější původce podkožních obligátních myiáz v Latinské Americe. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění, okluzi dýchacího otvoru mastí, minerálním olejem nebo adhezivní páskou plynů, což vyvolá asfyxii larvy a její snažší extrakci.

Kasuistika - Recidivující léze na chodidle

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

40 letá žena zaznamenala asi 1 měsíc po návratu z dovolené ve Venezuele bolestivou, recidivující lézi na chodidle. Byla přeléčena albendazolem, ale léze se opět po krátké době objevila. Jaká je diagnóza a prognóza této afekce. Video zobrazuje konkrétní pacientku s postižením. Vaším úkolem je odpovědět jaká je diagnoza.