Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Adhezní spoj a adhezivní systémy I. část

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

 Rozšiřující se indikace pro využití adhezivních systémů ve stomatologii vedou v poslední době k jejich častějšímu používání v zubních ordinacích. Reakcí výrobců na jejich spotřebu je vývoj stále nových produktů a vyznat se mezi jednotlivými typy není jednoduché. Následující text přináší přehled současných adheziv, upozorňuje na možné chyby při jejich použití a nabízí různá doporučení pro jejich aplikaci v klinické praxi.

Adhezní spoj a adhezivní systémy II. část: Klinická doporučení pro aplikaci adhezi

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Rozšiřující se indikace pro využití adhezivních systémů ve stomatologii vedou v poslední době k jejich častějšímu
používání v zubních ordinacích. Reakcí výrobců na jejich spotřebu je vývoj stále nových produktů a vyznat se mezi
jednotlivými typy není jednoduché. Následující text přináší přehled současných adheziv, upozorňuje na možné chyby při
jejich použití a nabízí různá doporučení pro jejich aplikaci v klinické praxi.

Minimálně intervenční stomatologie

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Stupeň poznání v oboru stomatologie nám dnes umožňuje odklonit se od cesty „bezhlavého zhotovování výplní“ směrem k detailní diagnostice, poučení pacienta a zastavení další progrese onemocnění zubů a dásní. Pod pojmem „minimálně intervenční stomatologie“ se skrývá soubor metod s cílem detekovat a zastavit onemocnění zubů a dásní a pokud již došlo k jejich poškození nabízí možnost rekonstrukce minimálně invazivními technikami.

Bazální stimulace

Autor: Monika Hošťálková

Cílem této prezentace je přiblížit vám koncept bazální stimulace a jeho využití v praxi. Tento koncept lze využít, jak v praxi ošetřovatelské, tak v praxi pedagogické. Koncept bazální stimulace (BS) pohlíží na pacienta jako na samostatnou jednotku, potřebující individuální péči. BS vychází z předpokladu, že lidské tělo je schopno přijímat signály a následně na ně reagovat. A to pokud člověk vnímá, je schopný se pohybovat, popřípadě i komunikovat. Tzn., že pohyb a komunikace se vzájemně prolínají.

Celkové snímatelné náhrady, anatomie bezzubého alveolárního výběžku, otiskování. Materiály hlavní a pomocné pro celkovou náhradu.

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška shrnuje, jaký vliv má ztráta zubů na orofaciální systém. Popisuje funkci náhrady a princip její retence, dále pak anatomii bezzubých alveolárních výběžků. Pro syntézu znalostí je zde uveden kompletní ordinační a laboratorní postup výroby celkové zubní náhrady a jsou rozvedeny příslušné kroky, které se týkají přednášeného tématu.
Podrobně je zde popsáno otiskování na celkovou náhradu, což je doplněno fotografickou dokumentací autorky. Na závěr je zopakován přehled materiálů, které slouží k výrobě celkových náhrad.

Provizorní korunky, můstky

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška se zabývá pracovními postupy zhotovení provizorních korunek a můstků. Popsána je zde definice uvedené problematiky, funkce provizorií, jejich rozdělení a materiál k jejich zhotovení. Dále je uveden postup zhotovení, a to jak přímou, tak nepřímou metodou. Obrazová dokumentace se týká především ordinačně zhotovených provizorií razidlovou metodou.

Materiály pro fixní zubní náhrady II.

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

 Přednáška Materiály pro fixní zubní náhrady II. navazuje na přednášku Materiály pro fixní zubní náhrady I. Popisuje pomocné materiály používané v zubní protetice, mezi které patří hmoty otiskovací, modelové, modelovací, formovací, izolační, brusné a leštící a fixační cementy. Důraz je zde kladen na materiály, s kterými se zubní lékař běžně setkává v ordinaci, tzn. otiskovací hmoty a fixační cementy.

Materiály pro fixní zubní náhrady I.

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška s názvem Materiály pro fixní zubní náhrady I. popisuje hlavní materiály používané v zubní protetice. Mezi hlavní materiály patří kovy, keramika a plasty. U jednotlivých skupin materiálů je zde uvedeno jejich rozdělení, dále vlastnosti, zpracování a použití nejen ve fixní protetice, ale pro ucelení tematiky také v protetice snímatelné.

Klinická topografická anatomie pro 4. ročník

Autor: Ondřej Naňka

anotační obrázek

Předkládaný materiál představuje rozšiřující a doplňující texty pro předmět Klinická topografická anatomie ve 4. ročníku. Text je koncipován jako poznámky k častým klinickým souvislostem, nikoliv opakováním systematické a topografické anatomie. Autory jsou anatomové ve spolupráci s kliniky příslušného zaměření.

Základy MR diagnostiky

Autor: Martin Horák

anotační obrázek

Prezentace podává základní informace o zobrazování na magnetické rezonanci, a to včetně fyzikálních principů, vysvětlení základních sekvencí i náběr dat a rekonstrukce obrazu.