Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Laboratorní diagnostika v gastroenterologii

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Encyklopedicky strukturované texty metodik laboratorních vyšetření v gastroenterologii, PowerPoint obrázky, on-line odkazy na abstrakta NLM Medline, národní číselník laboratorních metod na serveru MZ ČR.

Praktická cvičení z biologie a genetiky

Autor: Lucie Šedová, Aleš Panczak, Drahomíra Křenová, Jaroslav Kotlas, František Liška, Berta Otová, Ondřej Šeda

anotační obrázek

Prezentace z praktických cvičení z biologie a genetiky publikovaná na internetu. Umožňují studentům i ostatním zájemcům neomezený přístup k vykládané látce. Presentations from the practical training published on the internet. They provide unrestricted access to the subject curriculum for students as well as for interested general audience.

Mikrobiologie a imunologie pro bakaláře (BOŠ, BZT)

Autor: Běla Potužníková

anotační obrázek
Obsah přednášek Mikrobiologie a imunologie (předměty B00165 a B00799) v rozsahu: Obsah předmětu lékařská mikrobiologie. Základní vlastnosti bakterií: popis bakteriální buňky, metabolismus bakterií,kultivace, základy bakteriologické genetiky. Nástroje virulence bakterií: fimbrie, pouzdra, složení stěny (endotoxin), intracelulární parazitismus, chemotaxe. Toxiny a toxikózy. Antibiotika: mechanismy účinku. Desinfekce a sterilizace. Mikrobiologická kontrola prostředí a sterility. Antiinfekční imunita: Přirozená odolnost, charakteristika antigénu, navození imunitní odpovědi, sekreční a humorální protilátky, buňkami zprostředkovaná imunita a mechanismy jejich uplatnění v protiinfekční obraně. Nepříznivé důsledky imunologické obrany. Aktivní a pasivní imunizace. Speciální bakteriologie: Grampositivní koky, gramnegativní koky a kokobacily, grampositivní tyčky, anaerobní bakterie, gramnegativní fakultativně anaerobní tyčky, gramnegativní aerobní tyčky, gramnegativní mikroaerofilní tyčky, acidorezistentní tyčky, spirochety, mykoplasma. Základní postupy identifikace bakterií. Základy virologie: Třídění virů podle struktury, replikace virů, vztah virus - buňka. Patogeneze virových nákaz: lokalizované, disseminované, akutní, chronické, rekurentní infekce, pomalé virové infekce, nekonvenční viry. Speciální virologie: DNA a RNA viry. Diagnostika virových onemocnění.

Videodemonstrace z anatomie

Autor: Ondřej Naňka

anotační obrázek

Následující stránka je urřena studentům 1. LF UK a obsahuje odkazy na videa, která demonstrují vybrané krajiny lidského těla. Soustředili jsme se především na krajiny, které jsou předmětem pitevních cvičení. Nahrávky by měly sloužit pro přípravu před pitevními cvičeními a jako opakování před zápočtem a praktickou zkouškou z anatomie. Videa jsou řazena topograficky. K prohlížení jsou oprávněni všichni uživatelé registrováni v SIS, k přihlášení použijte stejný login. Heslo je rodné číslo bez lomítek. Část nahrávek pochází z archivu Anatomického ústavu 1. LF UK a byla nyní díky podpoře grantu FRVŠ 108/2007 " Anatomická pitva - digitalizace a doplnění videonahrávek a jejich použití v e-learningu" digitalizována a zpřístupněna přes www rozhraní, v některých pasážích může být snížená kvalita obrazu. Část nahrávek byla pořízena nově. Další nahrávky budou doplňovány průběžně.

(lid-198)