Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Porodnická analgezie a anestezie

Autor: Antonín Pařízek

anotační obrázek

Postavení porodnické analgezie a anestezie v managementu porodu a ovlivnění porodnického stresu. Na Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praze byly v roce 1992 položeny základy pro postgraduální vzdělávání v problematice porodnické analgezie a anestezie, a to se zvláštním zaměřením na regionální techniky. Do dnešního roku se pravidelně organizovaných kurzů zúčastnilo více než sedm set ékařů a porodních asistentek z více než poloviny porodnických a anesteziologických oddělení a klinik České republiky.

Léková závislost - Prezentace pro bakalářské obory

Autor: Petra Svozílková

anotační obrázek

Prezentace podává stručný přehled o problematice zneužívání léků se zaměřením na důležité klinické poznatky u jednotlivých skupin léčiv. Použito je rozdělení léků na opioidy, ostatní látky tlumící CNS, psychostimulancia, halucinogeny a tzv. taneční drogy, ostatní farmaka. Užívání léků nad rámec léčby vede ve svých důsledcích k závažným zdravotním a ekonomickým následkům, proto je třeba individuálně zvažovat míru rizika abúzu či vzniku lékové závislosti při léčbě každého jedince.

Porodnické operace, porodní poranění

Autor: Zdeněk Hájek

anotační obrázek

Přednáška shrnuje podmínky a indikace základních porodnických operací. Dále pojednává o nejčastějších poraněních při porodu. Ozvučená přednáška "Porodnické operace, porodní poranění" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.

Patologické stavy v těhotenství - Diabetes mellitus v graviditě

Autor: Vratislav Krejčí

anotační obrázek

První část cyklu přednášek o závažných těhotenských patologických stavech pojednává o vztahu diabetu a těhotenství. Je zde obsažena klasifikace diabetu v graviditě a nastíněn management péče o těhotné diabetičky počínaje prekoncepční přípravou diabetiček I.typu a konče porodem diabetických matek a možnými komplikacemi plodů, resp. novorozenců.

HELLP syndrom - Patologické stavy v těhotenství II

Autor: Vratislav Krejčí

anotační obrázek

Sdělení pojednává o definici, etiopatogenezi, klinických a laboratorních příznacích a diferenciální diagnostice jednoho z nejzávažnějších patologických stavů v těhotenství. Obsahuje i výčet častých komplikací a návrh léčebného postupu u HELLP syndromu. Ozvučená přednáška je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie. 

Kasuistika 1 - Podkožní myiáze po návratu z Mexika a Belize

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Dvě podkožní léze charakteru furunkulů se objevily na hýždi u mladé ženy jeden měsíc po návratu z dovolené v Mexiku a Belize. Z jedné léze se uvolnila larva mouchy Dermatobia hominis. Jednalo se o podkožní myáze, léčba spočívala v chirurgickém odstranění a lokální aplikaci antibiotik k potlačení bakteriální superinfekce. Dermatobia hominis je nejčastější původce podkožních obligátních myiáz v Latinské Americe. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění, okluzi dýchacího otvoru mastí, minerálním olejem nebo adhezivní páskou plynů, což vyvolá asfyxii larvy a její snažší extrakci.

Přehled elektrochemických analyzátorů pro POCT

Autor: Petr Štern

Vlastnosti POCT testů; konstrukce klasických a čipových elektrod a jejich uspořádání; přehled nabídky přístrojové techniky se základními technickými parametry. Elektrochemické analytické metody jsou založeny na měření některé z elektrických veličin (napětí na elektrodách, procházející elektrický proud, spotřebovaný náboj, vodivost roztoku, relativní permitivita). Měřená veličina musí být jednoznačně závislá na koncentraci stanovované látky. Využívá se zde jevů spojených s reakcí přenosu náboje na fázovém rozhraní nebo jevů spojených s transportem nabitých částic v roztoku.

Vyšetřovací postupy II - Přední segment oka

Autor: K. Sedláková

anotační obrázek

V této prezentaci se seznámíte s vyšetřovacími postupy používanými v rámci vyšetření předního segmentu oka. Obsahuje četné odkazy na webové stránky s doplňujícími informacemi (označeny www: modrozelený podtržený text) - prosím ověřte si, že máte nainstalovánu nejnovější verzi Adobe Flash Player (http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash).

Fyziologie a patologie menstruačního cyklu

Autor: Michael Fanta

Přednáška se zabývá fázemi menstruačního cyklu, jeho řízením a hormonálními charakteristikami. Část věnovaná poruchám menstruačního cyklu je v prezentaci stručně rozdělena, podrobněji je probírána formou interaktivní diskuze se studenty. Přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie.

Chemické výpočty on-line

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Materiál slouží jako doplněk k seminářům z lékařské chemie a biochemie pro posluchače 2. ročníku lékařství. Obsahuje příklady zaměřené především na výpočty koncentrací, stechiometrické výpočty a výpočty pH silných a slabých kyselin a bazí a pufrů. Systém automaticky kontroluje odpovědi.