Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Chirurgie jater

Autor: Jaromír Kabát

anotační obrázek

Přednáška opakuje přehled obecné symptomatologie a diagnostiky onemocnění jaterního parenchymu, stručně shrnuje základní anatomické informace nezbytné k pochopení obvyklých operačních postupů a jejich techniky. V části speciální se zabývá systematicky problematikou poranění jater, benigními a maligními onemocněními jater, jejich příznaky, diagnostikou a terapií.

Chirurgie žaludku

Autor: Jaromír Kabát

anotační obrázek

Přednáška opakuje základy chirurgické anatomie žaludku, popisuje základní operační výkony na žaludku. V části speciální se zabývá systematicky problematikou jednotlivých benigních i maligních onemocnění žaludku, jejich příznaky, diagnostikou a terapií. Je doplněna množstvím obrazové dokumentace.

Chirurgie žlučových cest

Autor: Jaromír Kabát

anotační obrázek

Přednáška shrnuje základy vyšetřovacích metod, popisuje základní chirurgické výkony prováděné na žlučových cestách. Zabývá se postupně nejčastějšími onemocněními žlučových cest a popisuje stručně jejich klinický obraz, principy diagnostiky a terapie. Je doplněna názornou obrazovou dokumentací.

Angiografie

Autor: Martin Mašek, Jiří Křivánek

anotační obrázek

Prezentace seznamuje studenty se základy angiografie, popisuje podrobně postup při jejím provádění a ukazuje základní typy používaných katetrů. Vysvětluje principy intervenčních vaskulárních výkonů (PTA, embolizace apod.). Angiografie je radiologické vyšetření [rentgen], při kterém se znázorňují cévy po předchozím vstříknutí kontrastní látky a následném snímkování.

ICHS v EKG obraze - podklady k semináři PVP"Pochopení EKG a jeho význam pro praxi"

Autor: Jan Malík

anotační obrázek

ICHS - je onemocnění srdečního svalu, které je způsobeno nedokrevností a je doprovázeno chorobným procesem v cévách ( koronárních tepnách), které zásobují srdeční svalovinu ( myokard) kyslíkem a živinami. Nejčastější příčinou ischémie je aterosklerotický plát, který zužuje tepnu a je umístěn nesouměrně v koronární tepně. Zúžení tepny se nazývá stenóza. Jestliže má plát poškozený povrch, dochází často nad tímto plátem ke vzniku krevní sraženiny ( trombu) a dochází k uzavření tepny a to vede ke vzniku akutního infarktu.

Malárie - horečnaté tropické onemocnění

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Malárie představuje nejzávažnější parazitární infekci a patří mezi nejčastější příčiny horečnatých onemocnění po pobytu v tropech. Na tropickou malárii umírá jen v subsaharské Africe okolo 2 milionů dětí ročně. Přednáška shrnuje základní informace z epidemiologie, patogeneze, klinických příznaků, diagnostiky, léčby a prevence malárie.

Screening VVV v I. a II.trimestru těhotenství

Autor: Drahomíra Springer

anotační obrázek

Screening vrozených vývojových vad pomocí biochemických markerů (AFP a hCG) v II.trimestru a měřením NT a stanovením PAPP-A a free beta hCG v I.trimestru těhotenství. Parametry screeningu definují, zda screeningový test identifikuje významnou část postižených nebo ohrožených (má vysokou senzitivitu) a zároveň zda má nízkou falešnou pozitivitu (tedy vysokou specificitu). V praxi se užívají dva typy screeningu vrozených vývojových vad, doplněné anamnestickými údaji s ohledem na věk těhotné ženy: časný – ultrazvukové měření NT a biochemické markery v krevním séru matky v I. trimestru a 
pozdní – biochemické markery v krením séru matky ve II. trimestru – Triple test.

Základy EKG - prezentace první přednášky PVP "Pochopení EKG a jeho význam pro praxi"

Autor: Jan Malík

anotační obrázek

Jde o prezentace, které byly použity při pravidelných seminářích tohoto předmětu - vždy ve středu od 14,00 v Charvatově síní III. interní kliniky. Každý stah srdečního svalu je vlastně až výsledkem změn na úrovni buněk srdečního svalu, kde dochází k přesunu iontů a tím k elektrickým změnám, které se projeví stažením / kontrakcí / srdečního svalu EKG – ElektroKardioGram – je záznam změn elektrického napětí vyvolaných elektrickým polem srdce mezi dvěma místy tělesného povrchu Jednodušeji : EKG zaznamenává elektrické změny, které se dějí při srdeční činnosti , při opakovaném stahování / systole/ a uvolňování/ diastola/ srdečního svalu.

Návody k praktickým cvičením z lékařské chemie a biochemie, letní semestr

Autor: Martin Vejražka, Lenka Fialová

anotační obrázek

Návody k praktickým cvičením z lékařské chemie a biochemie pro 2. ročník oboru lékařství, letní semestr, vyučovaným na Ústavu lékařské biochemie. Elektronický výukový dokument je dostupný na e-learningovém serververu 1. lékařské fkulty Univerzity Karlovy v Praze studentům oborů lékařské chemie a biochemie.

Lokální anestetika - Text pro bakalářské obory

Autor: Norbert Gaier

anotační obrázek

Základní poznatky o lokálních anesteticích pro bakalářské obory. Text se stručně zabývá dělením lokálních anestetik podle chemické struktury, mechanismem jejich účinku, farmakokinetikou, dalšími účinky těchto látek a jejich nežádoucími účinky, dále vlivem vazokonstrikční přísady a uvádí základní druhy lokální anestézie. Jednotlivá lokální anestetika jsou prezentována s přihlédnutím na aktuální stav v ČR. Text je doplněn seznamem literatury pro zájemce o hlubší studium.