Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Kviz - Neuroradiologické vyšetřovací metody (MR), indikace, normální a patologický obraz

Autor: Martin Mašek

anotační obrázek

Kviz k tématu: Neuroradiologické vyšetřovací metody - MR (ot. č. 18 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit.  Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.

Kviz - Diagnostické zobrazovací metody v senologii, gynekologii a porodnictví, indikace

Autor: Jan Daneš

anotační obrázek

Kviz k tématu: Diagnostické zobrazovací metody v senologii, gynekologii a porodnictví (ot. č.19 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit. Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.

Kviz - Diagnostické zobrazovací metody v ORL

Autor: Martin Mašek

anotační obrázek

Kviz k tématu: Diagnostické zobrazovací metody v ORL (ot. č. 20 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit.  Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.

Kviz - Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření periferních cév

Autor: Jan Porod

anotační obrázek

Kviz k tématu: Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření periferních cév (ot. č. 8 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit. Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.

Monitorace hemodynamiky

Autor: Jan Bláha

anotační obrázek

Přednáška podává přehled o monitoraci hemodynamiky, věnuje se identifikaci tkáňové hypoxie a rozebírá možnosti S-G katetru. Výukový dokument je dostupný na Výukovém portálu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze studentům a zájemcům o obor akutní medicína. Přiložený soubor je možné stáhnout na lokální počítač. Dokumnet neí dovoleno upravovat bez souhlasu autora.

Výpočetní zpracování obrazů v nukleární medicíně

Autor: Martin Šámal

anotační obrázek

Přednáška uvádí základní informace o oboru nukleární medicíny. Stručně shrnuje historii a současnou pracovní náplň oboru, definuje základní typy scintigrafických vyšetření (planární, tomografické, statické, dynamické), vysvětluje postavení scintigrafie ve spektru diagnostických zobrazovacích metod, demonstruje princip kombinovaného (hybridního) zobrazení a podrobně vysvětluje principy a metody molekulárního zobrazení. Dále je uvedeno porovnání radiační zátěže rentgenových a scintigrafických vyšetření a epidemiologické odhady rizika spojeného s vyšetřením. Stručně se zmiňuje o biologických účincích ionizujícího záření, vysvětluje rozdíl mezi stochastickými a deterministickými účinky a pojem radiační hormeze. V závěru přednášky jsou uvedeny aktivní odkazy na aktuální webové stránky s problematikou nukleární medicíny a stručná bibliografie molekulárního zobrazení.

Zobrazovací metody při vyšetření jater

Autor: Jan Kaván

anotační obrázek

Prezentace je věnována diagnostickým zobrazovacím metodám, které se používají při vyšetření jater, tj. UZ, CT a MR. Ve většině případů zobrazitelná v celém rozsahu. K dobrému zobrazení je často nutno vyšetřovat v inspiriu (nutnost spolupráce pacienta). Problém v zobrazený je u obézních jedinců a při výrazné steatóze. Hodnotíme: velikost − v medioklavikulární čáře do 16 cm, příčin hepatomegalie je celá řada, strukturu parenchymu − hyperechogenní parenchym u steatózy, granulární struktura u pokročilejších hepatopatií, nejvýraznější strukturální změny u cirhózy, ložiskové změny − nejčastěji cysta, hemangiom, fokální nodulární hyperplázie a tumory − metastázy, hepatocellulární karcinom, cholangiocellulární karcinom, adenom, traumatické změny − ruptura jater, subkapsulární hematom, cévní zásobení − tok v portální žíle, žlučové cesty − rozšíření intrahepatických žlučových cest, ascites − mnoho příčin.

Původci oportunních protozoárních nákaz

Autor: Eva Nohýnková

anotační obrázek

Prezentace se týká původců nejčastějších oportunních parazitárních nákaz, kterými jsou Toxoplasma gondii a Pneumocystis jiroveci. Nákazy těmito mikroorganismy se klinicky projeví pouze při výrazném poklesu obranyschopnosti nakaženého jedince. Na základě biologických vlastností a vývojového cyklu parazita T.gondii jsou vysvětleny možné způsoby přenosu a manifestace nákazy. Důraz je kladen na pochopení průkazu toxoplasmové infekce, zejména u rizikových skupin. Pneumocystis jiroveci, původce pneumocystové pneumonie, je mykotický organismus historicky řazený k parazitickým prvokům. Prezentace je zaměřena především na možnosti laboratorní diagnostiky infekce.

Echokardiografie

Autor: Jan Marek

anotační obrázek

Prezentace je věnována základům echokardiografie, tj. diagnostice onemocnění srdce, používaným vyšetřovacím metodám a přístupům. Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce a cév, resp. krevního průtoku v srdečně-cévním (kardiovaskulárním) systému. Metoda je dnes rutinní součástí diagnostiky v kardiologii (obor vnitřního lékařství, zabývající se vyšetřováním a léčením onemocnění srdečně-cévního systému). Mezi její hlavní přednosti patří, že je neinvazivní (tj. nepoškozuje mechanicky tkáně), vyšetření je poměrně snadno proveditelné a lze je podle potřeby opakovat. Nezatěžuje nemocného ani zářením ani podáním kontrastní látky. V diagnostice některých chorobných stavů hraje rozhodující a nenahraditelnou roli.

Zobrazení ledvin a vývodného močového systému

Autor: Petra Steyerová

anotační obrázek

Krátká prezentace se zabývá diagnostickým zobrazováním ledvin pomocí radiologických metod, ukazuje normální a patologické struktury na nativním snímku, při vylučovací urografii a US ledvin. Dokument je určen především studentům oborů radiologie, radiodiagnostiky a zobrazovacích metod.