Rychlé vyhledávání

Ozvučené přednášky

Farmakologie vegetativního nervového systému - sympatikus

Autor: Jiří Hodis, Karolína Hronová

Ozvučená přednáška je urečna především studentům všeobecného lékařství (3. a 4. ročníku) a zubního lékařství (3. ročníku) jako podpora při výuce a přípravě ke zkoušce z farmakologie. Komplexní přednáška (odkaz přiložen) obsahuje popis fyziologie vegetativního nervového systému, jeho členění, neurotransmisi, dělení receptorů, farmakologické možnosti aktivace a inhibice receptorů zprostředkovávající činnost sympatického nervového systému a v neposlední řadě terapeutické možnosti a bezpečnost jednotlivých farmakoteraputických skupin ovlivňujících sympatikus. 

Recenze: Rainer Sachse: Psychologische Psychotherapie bei chronisch entzündlichen Darmerkrangungen, Göttingen, Hogrefe Verlag 2006

Autor: Karel Hájek

anotační obrázek

Autoři recenzované knihy se snaží vytvořit model psychoterapeutické péče u pacientů s colitis ulcerosou a Crohnovo nemocí. Psychosomatický pacient je, jak známo, pacient obtížný. Jeho onemocnění nabývá vetšinou chronického charakteru. Pouhou péčí o jeho tělesné symptomy se takové onemocnění vyléčí jen obtížně. Pro psychosomatické pacienty je adekvátní celostní medicínský přístup zahrnující také psychoterapii. Prof. Dr. Rainer Sachse z fakulty pro psychologii na Bochumské universitě se snaží ve své knize „Psychologická psychoterapie u chronických zánětů střevních onemocnění“ vytvořit model psychoterapeutické péče u pacientů s colitis ulcerosou a Crohnovo nemocí.

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství

Autor: Jan Živný

anotační obrázek

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství obsahuje kromě jiného také cíle patofyziologie a základní terminologii. Etiologie a patogeneze nemoci: orgánová, buněčná a molekulární úroveň poznání. Prezentace jsou dílem Ústavu patologické fyziologie, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.
 

 

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Autor: Jan Živný

anotační obrázek

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

 

Kariologie

Autor: Zdeněk Broukal

anotační obrázek

Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod: Úvodní přednáška k předmětu Kariologie, přehled 15 následujících kapitol, přehled orální biologie a fyziologie ve vztahu k zubnímu kazu. Ozvučená přednáška "Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod" je dostupná na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.

 

Kariologie 2 - Fyziologie a mikrobiologie ústního prostředí: Přehled ontogeneze ústního prostředí, ústa jako otevřený mikrobiální ekosystém, biologické vlastnosti tvrdých zubních tkání, zubní mikrobiální povlak. Kariologie 2 - Fiziologie a mikrobiologie ústního prostředí je ozvučená přednáška kterou lze shlédnout na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.


Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu: Ontogeneze ústního mikrobiálního ekosystému, přehled vlastností kariogenních mikroorganizmů, streptokoků, laktobacilů, pojem infekčního okna. Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu je určena studentům zubního lékařství a je dostupná v ozvučené verzi na e-learningovém serveru 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovz v Praze.


Kariologie 7 - Výživa a zubní kaz: Pojmy výživa, potrava, strava, potravové a stravovací návyky, alimentární x lokální vliv potravy na tvrdé zubní tkáně, Vliv výživy na vývoj chrupu, Vliv výživy v posterupčním období, Fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti potravy, Sacharidy ve výživě Sladidla přirozená, náhradní, umělá, Metabolizmus sacharidů Potravové a stravovací návyky, Fluoridy, Teoretické základy výživového poradenství

Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup: Postoje a chování k orálnímu zdraví, metody a nástroje behaviorální intervence ke změně chování k orálnímu zdraví se zaměřením na zubní kaz. Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup je určena studentům zubního lékařství a je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v Praze.

Kariologie 15 - Strategie léčby a ošetření kazu: Analýza rizika, Zhodnocení klinického nálezu, Rodinná dentální anamnéza, Individuální dentální anamnéza, Úroveň preventivních vědomostí a preventivního chování, Socioekonomický stav, Osobní expektace a compliance, Rozhodovací proces o léčbě/ošetření, Přehled možností léčby/ošetření zubního kazu, Fluoridy

 

 

Laboratorní diagnostika v gastroenterologii, kurz-kazuistiky-přednášky a test

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Kurz laboratorní diagnostiky v gastroenterologii je rozdělen do několika částí. Čtyři ozvučené - namluvené přednášky zahrnující rovněž kazuistiky jsou zaměřeny na problematiku Helicobacter pylori - atrofická gastritida - karcinom žaludku, Celiakie - screening - diagnostika a terapie, Exokrinní funkce pankreatu a chronická pankreatitída, a Kolorektální karcinom - screening a detekce okultního krvácení. Samostatnou prezentací je stručný test a přehled algoritmů. Dvě doplňující videosekvence jsou o technologii dechových testů - detekci Helicobacter pylori a Kvantitativní analýze hemoglobinu ve stolici - pro screening kolorektálních nádorů. Nabídka je doplněna dvěma PDF soubory s přehledem laboratorních testů a všech PowerPoint obrázků z přednášek. Encyklopedický přehled 50 laboratorních testů zahrnuje on-line odkazy na více než 850 abstraktů z databáze NLM Medline.

Hyperandrogenní syndrom

Autor: David Cibula

anotační obrázek

Přednáška shrnuje aktuální poznatky o definici, etiologii, diagnostice a léčbě této nejčastější ženské endokrinopatie ve fertilním věku. Přednáška z dílny Gynekologicko-porodnické kliniky je určena zejména studentům 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. K přihlášení použijte stejné údaje jako do SIS.

Echokardiografie

Autor: Jan Marek

anotační obrázek

Prezentace je věnována základům echokardiografie, tj. diagnostice onemocnění srdce, používaným vyšetřovacím metodám a přístupům. Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce a cév, resp. krevního průtoku v srdečně-cévním (kardiovaskulárním) systému. Metoda je dnes rutinní součástí diagnostiky v kardiologii (obor vnitřního lékařství, zabývající se vyšetřováním a léčením onemocnění srdečně-cévního systému). Mezi její hlavní přednosti patří, že je neinvazivní (tj. nepoškozuje mechanicky tkáně), vyšetření je poměrně snadno proveditelné a lze je podle potřeby opakovat. Nezatěžuje nemocného ani zářením ani podáním kontrastní látky. V diagnostice některých chorobných stavů hraje rozhodující a nenahraditelnou roli.

Porodnická analgezie a anestezie

Autor: Antonín Pařízek

anotační obrázek

Postavení porodnické analgezie a anestezie v managementu porodu a ovlivnění porodnického stresu. Na Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praze byly v roce 1992 položeny základy pro postgraduální vzdělávání v problematice porodnické analgezie a anestezie, a to se zvláštním zaměřením na regionální techniky. Do dnešního roku se pravidelně organizovaných kurzů zúčastnilo více než sedm set ékařů a porodních asistentek z více než poloviny porodnických a anesteziologických oddělení a klinik České republiky.

Porodnické operace, porodní poranění

Autor: Zdeněk Hájek

anotační obrázek

Přednáška shrnuje podmínky a indikace základních porodnických operací. Dále pojednává o nejčastějších poraněních při porodu. Ozvučená přednáška "Porodnické operace, porodní poranění" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.