Gynekologie a porodnictví 1 [B00119]

Vybrané přednášky z perinatologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Zdeněk Hájek, Antonín Pařízek a kol.

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z perinatologie, které se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály.

Vybrané přednášky z gynekologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Jaromír Mašata, Michal Mára a kol.

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z gynekologie, pokrývající tři hlavní subspecializace oboru – reprodukční medicínu, urogynekologii a onkogynekologii. Přednášky se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály

Fyziologie a patologie menstruačního cyklu

Autor: Michael Fanta

Přednáška se zabývá fázemi menstruačního cyklu, jeho řízením a hormonálními charakteristikami. Část věnovaná poruchám menstruačního cyklu je v prezentaci stručně rozdělena, podrobněji je probírána formou interaktivní diskuze se studenty. Přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie.

Benigní gynekologické tumory

Autor: Michal Mára

Nezhoubné gynekologické nádory jsou velmi častým onemocněním, které se může nacházet ve všech partiích ženského genitálu. Přednáška obsahuje jejich klasifikaci, deiferenciální diagnostiku a návrh optimálního přístupu k těmto diagnózám. Podrobněji je probrána problematika děložních myomů a ovariálních nezhoubných nádorů a cyst.

Náhlé příhody v gynekologii

Autor: Michal Mára

Náhlé gynekologické příhody nejsou synonymem náhlých příhod břišních, avšak částečně se s nimi překrývají a bolest břicha bývá, kromě krvácení z rodidel, jejich nejtypičtějším příznakem. Přednáška obsahuje definici těchto akutních stavů, jejich rozdělení, typické symptomy a diferenciální diagnostiku. Obsahuje příklady nejčastějších příčin. Podrobněji je zmíněna problematika appendicitis u těhotných a ektopické gravidity.