Chirurgie klinika [B01167]

Torakotomie

Autor: Jaromír Kabát

Krátká videosekvence podává představu o nejobvyklejším přístupu do dutiny hrudní při plicní operaci - od přípravy operačního pole až po otevření pleurální dutiny. Operační postup je komentován titulky.

Doporučujeme shlédnout studentům a zájemcům o obor chirurgie, traumatologie.

Lobektomie

Autor: Jaromír Kabát

Videosekvence zpřístupňuje pohled na některé obyklé postupy používané při lobektomii - preparace a podvaz větví a.pulmonalis, preparace lymfatických uzlin, sutura bronchu, přerušení parenchymu pomocí stapleru, zavedení dolního hrudního drénu.

Shlédnutí doporučujeme studentům a zájemcům o obor chirurgie a traumatologie.

Chirurgie jater

Autor: Jaromír Kabát

Přednáška opakuje přehled obecné symptomatologie a diagnostiky onemocnění jaterního parenchymu, stručně shrnuje základní anatomické informace nezbytné k pochopení obvyklých operačních postupů a jejich techniky. V části speciální se zabývá systematicky problematikou poranění jater, benigními a maligními onemocněními jater, jejich příznaky, diagnostikou a terapií.

Chirurgie pankreatu

Autor: Jaromír Kabát

V úvodu opakuje přednáška nejdůležitější anatomická a fyziologická fakta nezbytná k pochopení chirurgické problematiky pankreatu. Pokračuje přehledem základních vyšetřovacích metod. Dále se detailněji věnuje jednotlivým benigním a maligním onemocněním pankreatu s popisem jejich příznaků, diagnostických postupů a terapie.

Chirurgie plic

Autor: Jaromír Kabát

Přednáška shrnuje základy vyšetřovacích metod, popisuje základní výkony prováděné v plicní chirurgii. Zabývá se postupně nejčastějšími onemocněními plic a popisuje stručně jejich klinický obraz, principy diagnostiky a terapie. Je doplněna názornou obrazovou dokumentací.

Chirurgie tlustého střeva a konečníku

Autor: Jaromír Kabát

Přednáška se zabývá chirurgickou problematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku. Popisuje systematicky jejich symptomatologii, diagnostiku a terapii. Podává přehled o základních chirurgických technikách a operačních postupech v koloproktochirurgii. Obsahuje množství obrazové dokumentace i videosekvence.

Chirurgie jícnu

Autor: Jaromír Kabát

V úvodu opakuje přednáška nejdůležitější anatomická a fyziologická fakta nezbytná k pochopení chirurgické problematiky jícnu. Pokračuje přehledem základních vyšetřovacích metod. Dále se detailněji věnuje jednotlivým benigním a maligním onemocněním jícnu s popisem jejich příznaků, diagnostických postupů a terapie. Je doplněna množstvím obrazové dokumentace, obsahuje jednu videosekvenci.