Ústav patologické fyziologie, I. lékařská fakulta

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství obsahuje kromě jiného také cíle patofyziologie a základní terminologii. Etiologie a patogeneze nemoci: orgánová, buněčná a molekulární úroveň poznání. Prezentace jsou dílem Ústavu patologické fyziologie, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.

autor: Jan Živný | obor: Fyziologie a patologická fyziologie, Zubní lékařství | kontext: patologická fyziologie, etiologie, patogeneya, arteriovenozní malformace | zobrazeno: 9634x | publikováno: 14.5.2010 | poslední úpravy: 9.3.2013

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

autor: Jan Živný | obor: Fyziologie a patologická fyziologie, Imunologie, alergologie | zobrazeno: 7648x | publikováno: 14.5.2010 | poslední úpravy: 9.3.2013 | Creative Commons License

Atlas fyziologie a patofyziologie

Internetové multimediální výukové pomůcky pro studijní programy lékařských fakult (magisterské i bakalářské studium) z oblasti normální a patologické fyziologie, který názornou cestou - prostřednictvím Internetu s využitím simulačních modelů - pomáhá vysvětlit funkci jednotlivých fyziologických systémů a příčiny a projevy jejich poruch. V interaktivních výukových programech využívajících simulační hry dnes nachází své uplatnění staré Komenského krédo – "škola hrou". Spojení multimediálního prostředí, sloužícího jako zvukové a vizuální uživatelské rozhraní, se simulačními modely totiž umožňuje názorně si "osahat" vykládaný problém ve virtuální realitě. Simulační hrou je možné bez rizika otestovat chování simulovaného objektu – např. zkusit přistávat virtuálním letadlem či léčit virtuálního pacienta nebo, jako v případě navrhovaného projektu, otestovat si chování jednotlivých částí respiračního systému, oběhového systému, vylučovacího systému apod.

autor: kolektiv: Laboratoř biokybernetiky a počítač. podpory výuky | obor: Fyziologie a patologická fyziologie | zobrazeno: 19230x | publikováno: 20.5.2008 | poslední úpravy: 27.11.2009 | Creative Commons License