Ústav patologické fyziologie, 1.LF UK, http://patf.lf1.cuni.cz/

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství

Autor: Jan Živný

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství obsahuje kromě jiného také cíle patofyziologie a základní terminologii. Etiologie a patogeneze nemoci: orgánová, buněčná a molekulární úroveň poznání. Prezentace jsou dílem Ústavu patologické fyziologie, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Autor: Jan Živný

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

Mechanické vlastnosti kosterního svalu

Autor: Tomáš Kripner, Zdeněk Wunsch, Jiří Kofránek

Interaktivní výukový simulátor, provázený vysvětlujícím textem, slouží k vysvětlení a praktickému procvičení prostřednictvím virtuálních experimentů se svalem (nahrazuje a doplňuje praktická cvičení se živým objektem). Výukový program je nyní volně šiřitelný na platformě Control Web 5. Současně je přenesen na internetovou platformu Macromedia Flash. Je k dispozici na stránkách Laboratoře biokybernetiky a počítačové podpory výuky Ústavu patologické fyziologie - na internetové adrese: www.physiome.cz. Program byl testován se skupinou studentů jako alternativa k fyziologickému praktiku.