Ústav lékařské biochemie, 1.LF UK, http://che1.lf1.cuni.cz/

Autorské právo v e-learningu (též ve vztahu k systému wiki) v otázkách a odpovědích

Autor: Irena Holcová

Příručka věnovaná autorskému právu v e-learningu, včetně systémů wiki, licencí Creative Commons, problematiky zaměstnaneckých a školních děl atd. Příručka se zabývá autorským právem v e-learningu zejména pro potřeby učitelů lékařských fakult. V obecné části se věnuje autorskému zákonu a dalším právním předpisům, a to včetně mezinárodních úmluv. Vysvětluje a na příkladech ilustruje základní pojmy autorského práva. Dále se věnuje licenčním smlouvám, včetně Creative Commons. Samostatná kapitola pojednává o zaměstnaneckých dílech, dílech na objednávku a školních dílech. Poslední kapitola obecné části se podrobně zabývá právními aspekty tvorby autorského díla pro výukové účely.

Poruchy acidobazické rovnováhy

Autor: Martin Vejražka

Acidobazická rovnováha a její poruchy. Diagnostika poruch ABR, hodnocení vyšetření podle Astrupa. Interpretace vyšetření ABR je demonstrovaná na čtyřech kazuistikách. Jako poruchy acidobázické rovnováhy (ABR) označujeme stavy, kdy
pH vnitřního prostředí je odchýleno od normy (acidémie, alkalémie) nebo v organismu je přebytek nebo nedostatek kyselin či bází, tj. dochází ke změně složení pufrů (které může a nemusí být doprovázeno změnou výsledného pH; acidóza, alkalóza). Kurz je určen studentům lékařské biochemie a biochemie.

klíč k zápisu je "biochemie"

Lékařská chemie, biochemie a molekulární biologie. Praktická cvičení I a II.

Autor: Kolektiv: Lékařská chemie, biochemie a molekulární biologie

Předkládaná skripta pro výuku praktických cvičení z lékařské chemie, molekulární biologie a biochemie vycházejí z textu publikovaného v roce 2004. Od té doby došlo k řadě různých změn a tak bylo nutno texty upravit pro stávající potřeby. V důsledku inovace ve výuce uvedených oborů byla některá čistě teoretická témata vypuštěna, zejména ta, která budou probírána na seminářích. Naopak jiné kapitoly byly doplněny.

Optické metody používané v biochemii

Autor: Martin Vejražka

Text vysvětluje principy a použití optických metod v lékařské biochemii. Podrobněji se zabývá fotometrií a spektrofotometrií, dále se probírá nefelometrie a turbidimetrie, fluorimetrie a spektrofluorimetrie, luminimetrie, polarimetrie a další.

Elektrochemie

Autor: Martin Vejražka

Text vysvětluje základy elektrochemie pro lékařskou chemii a biochemii. Zabývá se elektrodovými ději a vznikem elektrického článku, iontově selektivními elektrodami, potenciometrií. Podrobněji je pojednáno měření pH skleněnou elektrodou. Stručně popisuje elektrolýzu a polarografii.

Návody k praktickým cvičením z lékařské chemie a biochemie, letní semestr

Autor: Martin Vejražka, Lenka Fialová

Návody k praktickým cvičením z lékařské chemie a biochemie pro 2. ročník oboru lékařství, letní semestr, vyučovaným na Ústavu lékařské biochemie. Elektronický výukový dokument je dostupný na e-learningovém serververu 1. lékařské fkulty Univerzity Karlovy v Praze studentům oborů lékařské chemie a biochemie.

Chemické výpočty on-line

Autor: Martin Vejražka

Materiál slouží jako doplněk k seminářům z lékařské chemie a biochemie pro posluchače 2. ročníku lékařství. Obsahuje příklady zaměřené především na výpočty koncentrací, stechiometrické výpočty a výpočty pH silných a slabých kyselin a bazí a pufrů. Systém automaticky kontroluje odpovědi.

Iontová síla

Autor: Martin Vejražka

Přednáška vysvětluje iontovou sílu jako míru odlišnosti reálného a ideálního roztoku. Uvádí definici této veličiny, příklady výpočtů. Přednáška je doplněna krátkým testem. veličina charakterisující celkovou „koncentraci náboje” v roztoku, , kde ci je koncentrace jednotlivých iontů a Zi jejich náboj. Iontová síla roztoku ovlivňuje aktivitní koeficienty jednotlivých iontů (Debyeův-Hűckelův zákon) a tím i všechny veličiny, které závisejí na aktivitě (např. pH roztoku, rovnovážnou konstantu, změnu Gibbsovy energie při reakcích apod.). Protože iontová síla biologicky významných roztoků je relativně vysoká, je ji nutno brát v úvahu při všech výpočtech, kde se vyskytuje aktivita iontů a nespoléhat se na oblíbené konstatování, že „koncentrace látek v roztoku je nízká a místo aktivit můžeme použít koncentrace”.

Úloha ATP v metabolismu

Autor: Martin Vejražka

Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství.

Molekulární medicína a biotechnologie

Autor: Jiří Valach, a kol.

V rámci projektu financovaného z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hl. m. Prahy s názvem Zavedení pregraduálního studijního programu „Molekulární medicína v teorii a v praxi biotechnologické společnosti“ vzniká na 1. LF UK ucelený studijní program, který seznámí studenty nejen s medicínskou stránkou oboru molekulární medicína a biotechnologie, ale také s možnostmi komerčního využití nabytých teoretických znalostí. První částí tohoto programu je předmět Molekulární medicína a biotechnologie, který pilotně proběhl v zimním semestru 2007. Druhou částí je praktický kurz Inovace a řízení ve zdravotnictví. V tomto kurzu jsou k dispozici přednášky k předmětiu Molekulární medicína a biotechnologie.