Rychlé vyhledávání

Zubní lékařství

Praktická cvičení z preventivní stomatologie

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Cílem praktických cvičení z preventivní stomatologie je naučit se správně vyšetřovat chrup a dásně, detekovat plak, demonstrovat přítomnost plaku pacientovi, vysvětlit pacientovi význam plaku a jeho roli ve vzniku onemocnění zubů a dásní, naučit pacienta plak efektivně odstraňovat a nakonec profesionálně vyčistit pacientův chrup.

Pečetění fisur

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Pečetění fisur je minimálně invazivní technika ošetření zubů. Jejím cílem je zabránit vzniku kazů v jenom z predilekčních míst jejich vzniku tj. okluzní rýhy a jamky a foramina caeca. Pečetění indikujeme především u zubů, v jejichž fisurách při vyšetření nejdeme zvýšenou akumulaci plaku. Jedná se zejména o čerstvě prořezané stálé stoličky, které ještě nedosahují okluze a dále premoláry a horní druhé řezáky. Pečetit však lze i dočasný chrup v závislosti na anatomii zubů a schopnosti jednice pečovat o chrup.

Retrakční vlákna a hemostatika ve stomatologické praxi

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Retrakční vlákna se ve stomatologii používají nejen jako pomůcky pro otiskování v protetice, ale slouží též jako výborná pomůcka v záchovné stomatologii při zhotovování krčkových výplní. Hemostatické gely jsou vhodné pro stavění sulkulárního krvácení před otiskováním, po gingivektomii při zhotovování subgingivání výplně a pulpálního krvácení při přímém překrytí dřeně.

Zobrazovací technologie CBCT ve stomatologické praxi

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Rentgenologická metoda Cone Beam Computed Tomography (dále CBCT) dokáže detailně zobrazit skelet a tvrdé zubní tkáně ve všech prostorových rovinách. Přínos třetího rozměru ve spojení s rozlišovací schopností, která se pohybuje v řádu stovek mikrometrů, umožňuje zobrazit detailní morfologii vyšetřovaných struktur a vztahy mezi nimi (např. počet kořenovývh kanálků) a provádět přesná měření (např. tloušťka kosti před implantologickým zákrokem). Výřet základních možností které lze pomocí CBCT provádět: libovolně volit roviny řezů, možnost měnit tloušťku řezu, měnit jas a kontrast obrazu, vytvořit 3D model anatomických struktur. Cílem přednášky je úvod do CBCT technologie.

Teleskopické korunky, řešení pro zbytkový chrup

Autor: Michal Dudek, Milan Tomka

anotační obrázek

 Protetickou rekonstrukci zbytkového chrupu s osamocenými zuby různého biologického faktoru lze vyřešit např. pomocí teleskopických korunek. Výhodou je vzájemná nezávislost pilířů. V případě ztráty jednoho z nich je možné, s drobnou úpravou, náhradu dále používat. Retence snímatelné náhrady je velmi příznivá a v případě modifikovaných teleskopických korunek ji lze měnit dle potřeby. Jednoduchý tvar pilířových konstrukcí umožňuje snadnou hygienu.

Kotevní prvky

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

anotační obrázek

Přednáška byla vytvořena pro studenty 2. ročníku Zubního lékařství 1.LFUK v Praze v rámci předmětu Preklinické zubní lékařství. Navazuje na předchozí přednášky a konkrétně se zabývá Kotevním systémem částečných snímatelných náhrad, a to jak sponovým, tak nesponovým. V prezentaci jsou použity schématické obrázky převzaté ze skript "Částečné snímatelné náhrady" (Antonín Zicha, Praha 1998), fotografie pořízené autorkou prezentace a z atlasu "Removable Partial Dentures" (George Graber, 1988).

Stabilizační a spojovací prvky ČSN. ČSN – materiály hlavní a pomocné

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška se věnuje stabilizačním a spojovacím prvkům částečných snímatelných náhrad. U jednotlivých prvků je popsána jejich podoba, funkce a použití. Dále zde naleznete základy stability zubních náhrad a způsoby jejího ovlivnění. Informace jsou doplněny schématy zejm. dle skript Antonína Zichy "Částečné snímatelné náhrady". Na závěr jsou uvedeny materiály, které se používají při výrobě částečných snímatelných náhrad.

Celkové snímatelné náhrady, anatomie bezzubého alveolárního výběžku, otiskování. Materiály hlavní a pomocné pro celkovou náhradu.

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška shrnuje, jaký vliv má ztráta zubů na orofaciální systém. Popisuje funkci náhrady a princip její retence, dále pak anatomii bezzubých alveolárních výběžků. Pro syntézu znalostí je zde uveden kompletní ordinační a laboratorní postup výroby celkové zubní náhrady a jsou rozvedeny příslušné kroky, které se týkají přednášeného tématu.
Podrobně je zde popsáno otiskování na celkovou náhradu, což je doplněno fotografickou dokumentací autorky. Na závěr je zopakován přehled materiálů, které slouží k výrobě celkových náhrad.

Provizorní korunky, můstky

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška se zabývá pracovními postupy zhotovení provizorních korunek a můstků. Popsána je zde definice uvedené problematiky, funkce provizorií, jejich rozdělení a materiál k jejich zhotovení. Dále je uveden postup zhotovení, a to jak přímou, tak nepřímou metodou. Obrazová dokumentace se týká především ordinačně zhotovených provizorií razidlovou metodou.

Ordinační postup při preparaci na korunku

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Tato úvodní přednáška z protetické části Preklinického zubního lékařství popisuje zásady pro preparaci v protetice, tj. zásadu retence a rezistence fixních protetických náhrad, zachování anatomického tvaru a další. Jsou zde uvedeny jednotlivé typy preparace ve vztahu ke gingivě a k tvaru schůdku, zmíněno je používané preparační instrumentárium. Ordinační postup preparace je uveden pro celoplášťovou a fasetovanou korunku.