Anesteziologie a intenzivní medicína

Kardiopulmonální resuscitace

Autor: Jan Bruthans

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5. ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína. Pojednává o kardiopulmonální resuscitace podle posledních guidelines z roku 2005 a pokrývá celé spektrum kardiopulmonální resuscitace tedy jak základní, tak i rozšířenou KPR.

SIRS, Sepse a multiorgánová dysfunkce

Autor: Josef Závada

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5. ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína.  Pojednává o problematice SIRS, Sepse a MODS neboli takzvané (Multiple Organ Dysfunction Syndrome) podle aktuálních poznatků. V přednášce si vysvětlíme pojmy jako je těžká sepse, septický šok a další.

Šok, jeho druhy a fáze

Autor: Jan Bláha

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5. ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína. Rozsáhlá přednáška pojednává o šoku z pohledu anesteziologa, o jeho patofyziologickém pozadí a o způsobech léčby. V přednášce si probereme kardiogenní šok, hemoragický šok a jiné.

Poškození teplem, chladem a elektrickým proudem

Autor: Pavel Herda

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5. ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína.  Popisuje problematiku tepelného (termického i klasického) a chladového poranění a dále pak problematiku úrazu elektrickým proudem (nízkonapěťovým, vysokonapěťovým, bleskem).

E-learningová přednáška: Tonutí

Autor: Lubomír Kraus

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5.ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína. Přednáška popisuje problematiku tonutí, reakci organismu na tonuti, problematiku přednemocniční a nemocniční péče o tonoucí, komplikace u těchto pacientů a jejich prognózu na přežití. Výukový dokument je především určen studentům oboru anesteziologie a intenzivní medicíny.

Zajištění dýchacích cest

Autor: Jan Bruthans

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5.ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína. Přednáška pojednává o problematice zajištění dýchacích cest od nejjednodušších způsobů (trojitý manévr), přes instrumentální postupy. Důraz je kladen na téma intubace, včetně komplikací.

Celková anestézie

Autor: Martin Urban

E-learningová přednáška je určená pro studenty 5.ročníku, obor všeobecné lékařství, předmět neodkladná medicína. Přednáška se zabývá teoretickými i praktickými otázkami celkové anestézie. Dozvíme se co zanemenají pojmy jako, monoanestezie, doplňková anestezie nebo taky disociativní anestezie. Součástí přednášky je krátký historický přehled.

Neuroaxiální blokády u císařského řezu a vaginálního porodu

Autor: Petr Kříž, MUDr. H. Bedřichová; as.

Užití neuroaxiálních blokád (NAB) v porodnictví se v posledním desetiletí rozšířilo, jak při anestezii u operačního ukončení těhotenství císařským řezem (SC), tak při analgezii u vaginálního porodu. Jejich bezpečné provedení vyžaduje velmi dobrou spolupráci anesteziologa a porodníka. Tento text se pokouší nastínit anesteziologický pohled na tuto problematiku.