Preendodontická dostavba z kompozitního materiálu

Cílem endodontického ošetření je mechanické a chemické vyčištění systému kořenových kanálků zubu
a jeho následné hermetické zaplnění a utěsnění. Pro dosažení aseptického prostředí se doporučuje izolovat pracovní
pole kofferdamem a mezi jednotlivými návštěvami zhotovit dobře těsnící provizorní výplň. V mnoha případech je však
zub destruován do takové míry, že nasazení kofferdamu a zhotovení funkční provizorní výplně je velice obtížné, až
nemožné. V takových případech je vhodné před samotným opracováním kořenových kanálků provést tzv. preendodontické ošetření. Práce popisuje zhotovení preendodontické dostavby z kompozitního materiálu, která zajistí cirkulární ohraničení dřeňové dutiny a usnadní jak nasazení kofferdamu, tak i zhotovení těsnící provizorní výplně. Klíčová slova: preendodontické ošetření, kompozitní výplň, gingivektomie, endodontické ošetření.

Klíčová slova: preendodontické ošetření, kompozitní výplň, gingivektomie, endodontické ošetření

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Michal Dudek | publikováno: 18.9.2015 | poslední úpravy: 19.10.2015
citace: Dudek Michal: Preendodontická dostavba z kompozitního materiálu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 18.9.2015, poslední aktualizace 19.10.2015 [cit. 2017-11-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-991-preendodonticka-dostavba-z-kompozitniho-materialu>. ISSN 1803-6619.