Kariologie

Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod: Úvodní přednáška k předmětu Kariologie, přehled 15 následujících kapitol, přehled orální biologie a fyziologie ve vztahu k zubnímu kazu. Ozvučená přednáška "Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod" je dostupná na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Kariologie 2 - Fyziologie a mikrobiologie ústního prostředí: Přehled ontogeneze ústního prostředí, ústa jako otevřený mikrobiální ekosystém, biologické vlastnosti tvrdých zubních tkání, zubní mikrobiální povlak. Kariologie 2 - Fiziologie a mikrobiologie ústního prostředí je ozvučená přednáška kterou lze shlédnout na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu: Ontogeneze ústního mikrobiálního ekosystému, přehled vlastností kariogenních mikroorganizmů, streptokoků, laktobacilů, pojem infekčního okna. Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu je určena studentům zubního lékařství a je dostupná v ozvučené verzi na e-learningovém serveru 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovz v Praze.

Kariologie 7 - Výživa a zubní kaz: Pojmy výživa, potrava, strava, potravové a stravovací návyky, alimentární x lokální vliv potravy na tvrdé zubní tkáně, Vliv výživy na vývoj chrupu, Vliv výživy v posterupčním období, Fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti potravy, Sacharidy ve výživě Sladidla přirozená, náhradní, umělá, Metabolizmus sacharidů Potravové a stravovací návyky, Fluoridy, Teoretické základy výživového poradenství

Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup: Postoje a chování k orálnímu zdraví, metody a nástroje behaviorální intervence ke změně chování k orálnímu zdraví se zaměřením na zubní kaz. Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup je určena studentům zubního lékařství a je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v Praze.

Kariologie 15 - Strategie léčby a ošetření kazu: Analýza rizika, Zhodnocení klinického nálezu, Rodinná dentální anamnéza, Individuální dentální anamnéza, Úroveň preventivních vědomostí a preventivního chování, Socioekonomický stav, Osobní expektace a compliance, Rozhodovací proces o léčbě/ošetření, Přehled možností léčby/ošetření zubního kazu, Fluoridy

html Kariologie - úvod Přejít - Kariologie - úvodOtevřít v novém okně - Kariologie - úvod 12.2.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Kariologie 2 Přejít - Kariologie 2Otevřít v novém okně - Kariologie 2 12.2.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Kariologie 4 Přejít - Kariologie 4Otevřít v novém okně - Kariologie 4 12.2.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Kariologie 7 Přejít - Kariologie 7Otevřít v novém okně - Kariologie 7 12.2.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Kariologie 14 Přejít - Kariologie 14Otevřít v novém okně - Kariologie 14 8.10.2008 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Kariologie 15 Přejít - Kariologie 15Otevřít v novém okně - Kariologie 15 12.2.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: zubní kaz, mikroorganizmy, kariogenní potrava, civilizační faktory, analýza rizika kazu, výživa, potrava, strava, sacharidy, sladidla náhradní, sladidla umělá, ontogeneze ústního mikrobiálního ekosystému, kariogenní mikroorganizmy, streptokoky, laktobacily, infekční okno, ústní mikrobiální biotop, zubní mikrobiální povlak, tvrdé zubní tkáně, iatrogenní vlivy, dentální anamnéza, analýza rizika kazu, léčba kazu, ošetření kazu

autor: Zdeněk Broukal | pracoviště: Výzkumný ústav stomatologický 1.LF a VFN | publikováno: 2.1.2013 | poslední úpravy: 5.3.2013
citace: Broukal Zdeněk: Kariologie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.1.2013, poslední aktualizace 5.3.2013 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-954-kariologie>. ISSN 1803-6619.