ICHS - je onemocnění srdečního svalu, které je způsobeno nedokrevností a je doprovázeno chorobným procesem v cévách ( koronárních tepnách), které zásobují srdeční svalovinu ( myokard) kyslíkem a živinami. Nejčastější příčinou ischémie je aterosklerotický plát, který zužuje tepnu a je umístěn nesouměrně v koronární tepně. Zúžení tepny se nazývá stenóza. Jestliže má plát poškozený povrch, dochází často nad tímto plátem ke vzniku krevní sraženiny ( trombu) a dochází k uzavření tepny a to vede ke vzniku akutního infarktu.

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence

Klíčová slova: infarkt, ekg, ICHS, koronární, tepna

autor: Jan Malík | pracoviště: III. interní klinika - klinika endokrinologie a metabolismu 1.LF a VFN | publikováno: 15.10.2009 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Malík Jan: ICHS v EKG obraze - podklady k semináři PVP"Pochopení EKG a jeho význam pro praxi". Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 15.10.2009, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-869-ichs-v-ekg-obraze-podklady-k-seminari-pvp-quot-pochopeni-ekg-a-jeho-vyznam-pro-praxi-quot>. ISSN 1803-6619.