Jde o prezentace, které byly použity při pravidelných seminářích tohoto předmětu - vždy ve středu od 14,00 v Charvatově síní III. interní kliniky. Každý stah srdečního svalu je vlastně až výsledkem změn na úrovni buněk srdečního svalu, kde dochází k přesunu iontů a tím k elektrickým změnám, které se projeví stažením / kontrakcí / srdečního svalu EKG – ElektroKardioGram – je záznam změn elektrického napětí vyvolaných elektrickým polem srdce mezi dvěma místy tělesného povrchu Jednodušeji : EKG zaznamenává elektrické změny, které se dějí při srdeční činnosti , při opakovaném stahování / systole/ a uvolňování/ diastola/ srdečního svalu.

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence

Klíčová slova: ekg, ekg, ElektroKardioGram, interní klinika

autor: Jan Malík | pracoviště: III. interní klinika - klinika endokrinologie a metabolismu 1.LF a VFN, II. interní klinika - klinika kardiologie a angiologie 1.LF a VFN | publikováno: 7.10.2009 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Malík Jan: Základy EKG - prezentace první přednášky PVP "Pochopení EKG a jeho význam pro praxi". Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 7.10.2009, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-868-zaklady-ekg-prezentace-prvni-prednasky-pvp-quot-pochopeni-ekg-a-jeho-vyznam-pro-praxi-quot>. ISSN 1803-6619.