Deprese, antidepresiva a membrány

Místem primárního účinku většiny antidepresiv je plazmatická membrána. Vzhledem k amfifilním vlastnostem těchto léčiv dochází nejen k vazbě na specifická vazebná místa membránových proteinů, ale i k významným interakcím s lipidovou částí buněčných membrán a k průniku antidepresiv do buňky a interakcím s nitrobuněčnými elementy. Protože terapeutické účinky antidepresiv se projevují až po delší době jejich podávání, je nutné poznat i jimi vyvolané adaptivní buněčné změny vedoucí ke změnám funkce neurotransmiterových systémů v mozku. V této práci jsou shrnuty výsledky studia mechanismů účinků antidepresiv a jejich interakcí s modelovými i buněčnými membránami, které jsem publikoval v letech 2004-2006.

Synaptický přenos nervového signálu; hypotézy poruch nálady; antidepresiva; membránový přenašeč pro serotonin při depresi a její léčbě; interakce antidepresiv s lipidovými membránami; komentář a diskuse k vlastním experimentům.

html Deprese, antidepresiva a membrány Přejít - Deprese, antidepresiva a membrányOtevřít v novém okně - Deprese, antidepresiva a membrány 6.2.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: deprese, synapse, serotonin, lipidové dvojvrstvy, membrány, antidepresiva, transportní proteiny, deprese, synapse, serotonin, lipidové dvojvrstvy, membrány, antidepresiva, transportní proteiny

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Zdeněk Fišar | publikováno: 11.2.2009 | poslední úpravy: 6.2.2013
citace: Fišar Zdeněk: Deprese, antidepresiva a membrány. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 11.2.2009, poslední aktualizace 6.2.2013 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-850-deprese-antidepresiva-a-membrany>. ISSN 1803-6619.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: