Echokardiografie

Prezentace je věnována základům echokardiografie, tj. diagnostice onemocnění srdce, používaným vyšetřovacím metodám a přístupům. Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce a cév, resp. krevního průtoku v srdečně-cévním (kardiovaskulárním) systému. Metoda je dnes rutinní součástí diagnostiky v kardiologii (obor vnitřního lékařství, zabývající se vyšetřováním a léčením onemocnění srdečně-cévního systému). Mezi její hlavní přednosti patří, že je neinvazivní (tj. nepoškozuje mechanicky tkáně), vyšetření je poměrně snadno proveditelné a lze je podle potřeby opakovat. Nezatěžuje nemocného ani zářením ani podáním kontrastní látky. V diagnostice některých chorobných stavů hraje rozhodující a nenahraditelnou roli.

html Echokardiografie Přejít - EchokardiografieOtevřít v novém okně - Echokardiografie 15.8.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: echokardiografie, prenatální echokardiografie, Doppler, vyšetření srdce

autor: Jan Marek | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a VFN | publikováno: 15.8.2007 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Marek Jan: Echokardiografie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 15.8.2007, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-783-echokardiografie>. ISSN 1803-6619.