Psychoterapie hypochondrické poruchy

Hypochondrická porucha je charakterizována úzkostným sebepozorováním a strachem z nemoci. Postižený se obává, že má jednu nebo více závažných a progredujících tělesných nemocí. Terapie hypochondrické poruchy je často svízelná. Pacienti navíc zpočátku odmítají psychiatrickou léčbu a trvají na přítomnosti tělesné poruchy.

Psychiatrickou léčbu akceptují snadněji na počátku nemoci pokud je prezentována jako pomoc při zvládání stresu, který jim škodí. U hypochondrické poruchy byla zkoušená řada psychoterapeutických přístupů, avšak důkazy o tom, že by některý byl účinnější než jiný nemáme. To, co může pomoci, je přístup, který je podporující, racionální, umožnuje ventilaci a je edukativní. Těmto požadavkům vyhovuje kognitivně behaviorální psychoterapie, jejíž účinnost je ověřena v několika kontrolovaných studiích.

Klíčová slova: hypochondrická porucha, psychoterapie, kognitivne behaviorální terapie, etiopatogeneze

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Marie Antošová, Ján Praško, Hana Prašková | publikováno: 2.4.2007 | poslední úpravy: 23.1.2013
citace: Antošová Marie, Ján Praško, Hana Prašková: Psychoterapie hypochondrické poruchy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.4.2007, poslední aktualizace 23.1.2013 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-754-psychoterapie-hypochondricke-poruchy>. ISSN 1803-6619.