Využití laserů v medicíně

Využití laserů v medicíně - úvod, fototerapie, využití nízkovýkonových a vysokovýkonových laserů v různých oborech. V medicíně se začal rubínový laser využívat ihned. Nejprve v oftalmologii (operace oční sítnice) a v kožním lékařství, při odstraňování pigmentových skvrn. Pro lékaře byly hlavní důvody použití laseru možnost seskupit světlo na miniaturní plochu, možnost řezání tkání velmi úzkými řezy a možnost odpařování tkání. Dnes toto odvětví nazýváme jako laserovou chirurgii.

Výhody této techniky jsou i v šetrnosti a bezpečnosti při operacích. Při řezání nedochází k dotyku s tkání a tím se zabrání zanesení infekce do rány. S postupným rozvojem laserové fyziky a vynalezením různých druhů laserů se využití v medicíně rozšířilo i na dermatologii, plastickou chirurgii, neurochirurgii, gynekologii, stomatologii a další.

html Využití laserů v medicíně Přejít - Využití laserů v medicíněOtevřít v novém okně - Využití laserů v medicíně 8.10.2008 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: laser, koherentní, polarizované, světlo

Obor:

autor: Jaroslava Kymplová | pracoviště: Ústav biofyziky a informatiky | publikováno: 12.2.2007 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Kymplová Jaroslava: Využití laserů v medicíně. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.2.2007, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-744-vyuziti-laseru-v-medicine>. ISSN 1803-6619.