Řešení hlubokého infektu endoprotéz

Přednáška zabývající se základy diagnostiky a léčby infektů endoprotéz velkých končetinových kloubů, Totální endoprotéza kyčelního kloubu je operační metoda, při které se provádí náhrada těžce poškozeného kloubu tzv. alloplastikou (endoprotézou). Je nejčastější indikací k implantaci TEP kyčlekoxartróza tj. degenerativnímu postižení kyčle. Dalšími indikacemi jsou stavy po zlomeninách v oblasti kyčelního kloubu, ať už na kosti stehenní (proximálním femuru), nebo v oblasti jamky (acetabulu). Méně často je endoprotéza možností řešení nádorů v oblasti kyčelního kloubu. Endoprotézy kyčle můžeme rozdělit na dva základní typy. Prvním typem jsou tzv. cementovanéendoprotézy, kdy se k fixaci do kosti používá kostní cement (polymethylmetakrylát-plexisklo).

Klíčová slova: Infekt, endoprotéza, komplikace, ortopedie

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Rastislav Hromádka, David Jahoda | pracoviště: Ortopedická klinika 1.LF a FN Motol | publikováno: 30.1.2007 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Hromádka Rastislav, David Jahoda: Řešení hlubokého infektu endoprotéz. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 30.1.2007, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-12-15] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-715-reseni-hlubokeho-infektu-endoprotez>. ISSN 1803-6619.