Kazuistika - Papilomatózní, vředovité kožní léze na zádech a hýždi po pobytu v Maroku

40 letý pacient přichází na ambulanci se třemi erytematózními, papilomatózními, vředovitými kožními afekcemi krytými suchými krustami na zádech a hýždi. V srpnu 2003 pobýval turisticky 1 měsíc v Maroku. V prosinci 2003 zaznamenal tři drobné vředy na zádech, které se nehojily. Byl léčen Betadine mastí, ale bez efektu. Kasuistika je doplněna videosekvencí. Klinický případ demonstruje kožní léze způsobené parazitem Leishmania major. Jedná se o samoúzdravnou infekci, na rozdíl od infekcí Leishmania tropica, jež mohou visceralizovat nebo infekcí kožními leishmániemi Nového Světa, zvl. L. braziliensis, kdy hrozí mukokutánní diseminace. V těchto případech je nutné podat celkově preparáty pětimocného antimonu nebo Amfotericin B.

Kasuistika 8 - otázka - video 4.1.2007 kdokoli Creative Commons License
 Kasuistika 8 - po terapii - video 4.1.2007 kdokoli Creative Commons License