40 letý pacient přichází na ambulanci se třemi erytematózními, papilomatózními, vředovitými kožními afekcemi krytými suchými krustami na zádech a hýždi. V srpnu 2003 pobýval turisticky 1 měsíc v Maroku. V prosinci 2003 zaznamenal tři drobné vředy na zádech, které se nehojily. Byl léčen Betadine mastí, ale bez efektu. Kasuistika je doplněna videosekvencí. Klinický případ demonstruje kožní léze způsobené parazitem Leishmania major. Jedná se o samoúzdravnou infekci, na rozdíl od infekcí Leishmania tropica, jež mohou visceralizovat nebo infekcí kožními leishmániemi Nového Světa, zvl. L. braziliensis, kdy hrozí mukokutánní diseminace. V těchto případech je nutné podat celkově preparáty pětimocného antimonu nebo Amfotericin B.

html Kasuistika 8 - otázka - video Přejít - Kasuistika 8 - otázka - videoOtevřít v novém okně - Kasuistika 8 - otázka - video 4.1.2007 kdokoli Creative Commons License
html Kasuistika 8 - po terapii - video Přejít - Kasuistika 8 - po terapii - videoOtevřít v novém okně - Kasuistika 8 - po terapii - video 4.1.2007 kdokoli Creative Commons License

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: František Stejskal | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 4.1.2007 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Stejskal František: Kazuistika - Papilomatózní, vředovité kožní léze na zádech a hýždi po pobytu v Maroku. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 4.1.2007, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-09-19] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-710-kazuistika-papilomatozni-vredovite-kozni-leze-na-zadech-a-hyzdi-po-pobytu-v-maroku>. ISSN 1803-6619.