Kasuistika - Bolestivé léze pod nehty dolní končetiny

Otázka: Pacientka 14 dnů pobývala v Ugandě, chodila naboso. Týden po návratu se jí vytvořily dvě bolestivé léze pod nehty 1. a 3. prstu levé dolní končetiny. Zpočátku se domnívala, že jde o mozoly, později navštívila infekční kliniku. Jaký je původce a léčba této léze?

Odpověď: Tungóza je vyvolána samičkou blechy písečné (Tunga penetrans). Vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění parazita z drobné incize. (Vzniklo s podporou grantu FRVŠ 1694)

html Kasuistika 2 - otázka Přejít - Kasuistika 2 - otázkaOtevřít v novém okně - Kasuistika 2 - otázka 2.1.2007 kdokoli Creative Commons License
html Kasuistika 2 - odpověď Přejít - Kasuistika 2 - odpověďOtevřít v novém okně - Kasuistika 2 - odpověď 2.1.2007 kdokoli Creative Commons License
html Kasuistika 3 Přejít - Kasuistika 3Otevřít v novém okně - Kasuistika 3 2.1.2007 kdokoli Creative Commons License

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: František Stejskal | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 2.1.2007 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Stejskal František: Kasuistika - Bolestivé léze pod nehty dolní končetiny. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.1.2007, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-695-kasuistika-bolestive-leze-pod-nehty-dolni-koncetiny>. ISSN 1803-6619.