Kazuistika - Tungóza

Tungóza je vyvolána samičkou blechy písečné (Tunga penetrans). Vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění parazita z drobné incize. Video demonstruje případ u mladého muže po pobytu na Madagaskaru. Kožní myiáze vyvolávají u lidí i písečné blechy (Tunga penetrans). Jejich samičky žijí v podkoží různých hostitelů včetně člověka. V době, kdy začínají samičky produkovat svá vajíčka, začíná ložisko svědit a případné škrábání postiženého místa může napomoci uvolňování vajíček do vnějšího prostředí. Toto onemocnění zvané jigger (tungóza) se vyskytuje v řadě zemí tropického a subtropického pásma – původem je ze Střední a Jižní Ameriky, odkud byla písečná blecha zavlečena i do oblastí Afriky a indického subkontinentu. Teprve přechod od ektoparazitického způsobu života (provozovaného blechami, vešmi, či komáry) do nitra hostitelova těla (myiáze, tungóza), udělal z těchto členovců „ty pravé“ parazity.

html Kasuistika 3 Přejít - Kasuistika 3Otevřít v novém okně - Kasuistika 3 2.1.2007 kdokoli Creative Commons License

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: František Stejskal | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 2.1.2007 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Stejskal František: Kazuistika - Tungóza. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.1.2007, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-693-kazuistika-tungoza>. ISSN 1803-6619.