Leishmanie a leishmaniózy

Leishmanie jsou parazitičtí prvoci, kteří jsou přenášeni hmyzem. Infikují fagocytující buňky a u člověka mohou vyvolat škálu klinicky manifestních nákaz. Leishmanie mají protáhlé tělo, které má na předním konci bičík. K hostiteli jsou přenášeny díky drobným koutulovitým mouchám z rodů Phlebotomus a Lutzomyia. Právě v trávicí soustavě těchto hmyzích přenašečů se probíhá jedna z fází životního cyklu, tzv. promastigot s bičíkem.

html Leishmanie a leishmaniózy Přejít - Leishmanie a leishmaniózyOtevřít v novém okně - Leishmanie a leishmaniózy 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: leishmanie, paraziti, prvoci, kinetoplast, přenašeč, flebotomus, leishmanióza, kožní leishmanióza, viscerální leishmanióza, importované nákazy, lékařská parazitologie, laboratorní diagnostika

autor: Eva Nohýnková | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 22.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Nohýnková Eva: Leishmanie a leishmaniózy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 22.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-683-leishmanie-a-leishmaniozy>. ISSN 1803-6619.