Výpočetní zpracování obrazů v nukleární medicíně

Přednáška uvádí základní informace o oboru nukleární medicíny. Stručně shrnuje historii a současnou pracovní náplň oboru, definuje základní typy scintigrafických vyšetření (planární, tomografické, statické, dynamické), vysvětluje postavení scintigrafie ve spektru diagnostických zobrazovacích metod, demonstruje princip kombinovaného (hybridního) zobrazení a podrobně vysvětluje principy a metody molekulárního zobrazení. Dále je uvedeno porovnání radiační zátěže rentgenových a scintigrafických vyšetření a epidemiologické odhady rizika spojeného s vyšetřením. Stručně se zmiňuje o biologických účincích ionizujícího záření, vysvětluje rozdíl mezi stochastickými a deterministickými účinky a pojem radiační hormeze. V závěru přednášky jsou uvedeny aktivní odkazy na aktuální webové stránky s problematikou nukleární medicíny a stručná bibliografie molekulárního zobrazení.

html Výpočetní zpracování obrazů Přejít - Výpočetní zpracování obrazůOtevřít v novém okně - Výpočetní zpracování obrazů 5.12.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: nukleární medicína, historie, scintigrafie, emisní tomografie, SPECT, PET, kombinované zobrazení, hybridní zobrazení, molekulární zobrazení, radiační zátěž, biologické účinky ionizujícího záření, radiační hormeze

autor: Martin Šámal | pracoviště: Ústav nukleární medicíny 1.LF a VFN | publikováno: 13.12.2006 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Šámal Martin: Výpočetní zpracování obrazů v nukleární medicíně. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 13.12.2006, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-676-vypocetni-zpracovani-obrazu-v-nuklearni-medicine>. ISSN 1803-6619.