Chirurgická léčba chronické pankreatitidy

Chronický zánět slinivky břišní je onemocnění postihující populaci ve stále se zvyšující incidenci, jedná se o fibroproduktivní zánět postihující i okolí slinivky, z něhož plynou významné stenosy žlučovodů a výtokové části žaludku a duodena a v neposlední řadě i bolesti. Léčí ji gastroenterolog, pankreatolog, těžká bolest, stenosy a nemožnost odlišení od nádoru je indikací k chirurgickému výkonu.

Klíčová slova: chronická pankreatitis, historie, diagnostika, léčba

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Jan Šváb | pracoviště: I. chirurgická klinika - břišní, hrudní a úrazová chirurgie 1.LF a VFN | publikováno: 13.12.2006 | poslední úpravy: 27.4.2012
citace: Šváb Jan: Chirurgická léčba chronické pankreatitidy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 13.12.2006, poslední aktualizace 27.4.2012 [cit. 2017-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-675-chirurgicka-lecba-chronicke-pankreatitidy>. ISSN 1803-6619.