Inverzní vztah mezi hladinami CRP A Bilirubinu v Séru

Chronický zánět hraje významnou úlohu v patogenezi aterosklerózy a zánětlivé markery jsou považovány za rizikový faktor pro vznik ischemické choroby srdeční. Na druhou stranu bilirubin jakožto látka s vysokými antioxidačními účinky je považován za faktor protektivní. Cílem této studie bylo potvrdit vztah mezi sérovými hladinami bilirubinu a vysoce senzitivního C-reaktivního proteinu (hs-CRP) na rozšířeném souboru zdravých jedinců.

Klíčová slova: bilirubin, ateroskleróza, zánět, C-reaktivní protein

autor: Ladislav Novotný, Libor Vítek, Ivana Malíková, Jan Kvasnička, Hana Benáková | pracoviště: Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1.LF a VFN | publikováno: 8.12.2006 | poslední úpravy: 23.1.2013
citace: Novotný Ladislav, Libor Vítek, Ivana Malíková, Jan Kvasnička, Hana Benáková: Inverzní vztah mezi hladinami CRP A Bilirubinu v Séru. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 8.12.2006, poslední aktualizace 23.1.2013 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-669-inverzni-vztah-mezi-hladinami-crp-a-bilirubinu-v-seru>. ISSN 1803-6619.