Neuroaxiální blokády u císařského řezu a vaginálního porodu

Užití neuroaxiálních blokád (NAB) v porodnictví se v posledním desetiletí rozšířilo, jak při anestezii u operačního ukončení těhotenství císařským řezem (SC), tak při analgezii u vaginálního porodu. Jejich bezpečné provedení vyžaduje velmi dobrou spolupráci anesteziologa a porodníka. Tento text se pokouší nastínit anesteziologický pohled na tuto problematiku.

Klíčová slova: Neuroaxiální blokády, cisařský řez, epidurální analgezie/anestezie, subarachnoidální analgezie/anestezie

autor: Petr Kříž, MUDr. H. Bedřichová; as. | pracoviště: Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF a VFN | publikováno: 7.12.2006 | poslední úpravy: 14.5.2012
citace: Kříž Petr, MUDr. H. Bedřichová; as.: Neuroaxiální blokády u císařského řezu a vaginálního porodu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 7.12.2006, poslední aktualizace 14.5.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-655-neuroaxialni-blokady-u-cisarskeho-rezu-a-vaginalniho-porodu>. ISSN 1803-6619.