Smrt mozku a odběr orgánů z pohledu intenzivisty,legislativa po roce 2002

Přednáška podává ucelený obraz současného stavu legislativy týkající se dárcovství orgánů v případě smrti mozku. Mozková smrt je nezvratné vymizení všech mozkových funkcí včetně funkcí mozkového kmene bez ohledu na přetrvávající činnost kardiovaskulárního aparátu a jiných orgánů. Mozková smrt je ztotožněna s biologickou smrtí jedince. Tento fakt je přijímán lékaři, veřejností, statutárními orgány a právními řády většiny zemí světa.

Klíčová slova: Smrt mozku, legislativa, odběr orgánů, intenzivní péče

autor: Jiří Valenta | pracoviště: Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF a VFN | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Valenta Jiří: Smrt mozku a odběr orgánů z pohledu intenzivisty,legislativa po roce 2002. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-653-smrt-mozku-a-odber-organu-z-pohledu-intenzivisty-legislativa-po-roce-2002>. ISSN 1803-6619.