Poruchy metabolismu sodíku a vody

Přednáška shrnuje základní patofyziologické principy a klinický význam poruch metabolismu sodíku a vody, jejich diagnostiku a léčbu. Nejprve je vysvětlena patofyziologie regulace vodní a sodíkové homeostázy a následně probrána hyponatremie, hypernatremie, hypovolemie a edémové stavy.

Klíčová slova: hypernatremie, hyponatremie, hypovolemie, hypervolemie, edém, diuretika, infuzní léčba

Obor:

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Jakub Závada | pracoviště: Klinika nefrologie 1.LF a VFN | publikováno: 29.11.2006 | poslední úpravy: 26.4.2012
citace: Závada Jakub: Poruchy metabolismu sodíku a vody. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 29.11.2006, poslední aktualizace 26.4.2012 [cit. 2017-11-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-596-poruchy-metabolismu-sodiku-a-vody>. ISSN 1803-6619.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: