Ultrasonografie hrudníku

Prezentace pojednává informativním způsobem o možnostech sonografieckého zobrazení patologií hrudníku. Metody UZ vlnění se na rozhraní dvou makroskopických prostředí o různé hustotě odráží. Podíl odražené energie je tím větší, čím větší je rozdíl v akustické impedanci dvou sousedních prostředí. Základní limitací metody je skelet hrudníku a vzduch v plicním parenchymu. Není možné zobrazení změn v prostředí vyplněném vzduchem, ale metoda je velmi efektivní, pokud je vzdušný plicní parenchym nahrazen měkkou tkání nebo tekutinou.

html Ultrasonografie hrudníku Přejít - Ultrasonografie hrudníkuOtevřít v novém okně - Ultrasonografie hrudníku 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: UZ, Sonografie, hrudník, fluidothorax

autor: Zuzana Ryznarová | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a FNB | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 13.3.2013
citace: Ryznarová Zuzana: Ultrasonografie hrudníku. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.1.2007, poslední aktualizace 13.3.2013 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-562-ultrasonografie-hrudniku>. ISSN 1803-6619.