Integrované vedení dětských onemocnění (IMCI – Integrated Management of Childhood Illness) vypracované Světovou zdravotnickou organizací a UNICEF je strategie, zaměřená na snížení úmrtnosti, nemocnosti a invalidizace dětí a rovněž na zlepšení jejich růstu a vývoje. V současnosti ji v různém rozsahu provádí více než 100 zemí s vysokou nebo střední kojeneckou úmrtností. Strategie IMCI má tři složky zaměřené na: 1) zlepšení znalostí a dovedností zdravotníků první linie pomocí výuky algoritmů pro léčbu onemocnění, která jsou hlavními příčinami úmrtí dětí do pěti let a jejich návštěv zdravotnických zařízení, 2) zlepšení zdravotnického systému a 3) zlepšení péče o děti v rodině a komunitě. Klíčovým prvkem jsou klinické algoritmy pro léčbu hlavních příčin úmrtí dětí ve světě: průjmová onemocnění, pneumonie, malárie, spalničky a malnutrice. Pro země s vysokým výskytem HIV/AIDS vyvinuly WHO a UNICEF v roce 2006 verzi zahrnující i tuto problematiku.

Klíčová slova: IMCI, dětská nemocnění, strategie WHO, průjmová onemocnění, akutní respirační infekce, malárie, malnutrice

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Eva Kudlová | pracoviště: Ústav hygieny a epidemiologie 1.LF a VFN | publikováno: 21.11.2006 | poslední úpravy: 26.6.2009
citace: Kudlová Eva: Podklady pro prezentaci Strategie integrovaného vedení dětských onemocnění (IMCI). Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 21.11.2006, poslední aktualizace 26.6.2009 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-522-podklady-pro-prezentaci-strategie-integrovaneho-vedeni-detskych-onemocneni-imci>. ISSN 1803-6619.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: