Opioidní analgetika - Text pro bakalářské obory

Opioidní analgetika tlumí vnímání bolesti bez ovlivnění percepce jiných podnětů. Používají se u krutých bolestí známého původu, chronicky k tlumení bolesti u nádorových onemocnění. Opakované podávání může vést k závislosti. Působí především centrálním mechanismem. V CNS ale i na periferii se vážou na specifické receptory. Podle vztahu k opioidním receptorům je dělíme na čisté agonisty (hlavním představitelem je morphin) na smíšené agonisty antagonisty (butorphanol, pentazocin) a parciální agonisty (buprenorhin). Jednotlivé látky se liší nejen intenzitou analgetického účinku ale i intenzitou nežádoucích účinků. Intoxikaci opioidními analgetiky lze odstranit podáním antagonistu opioidů naloxonu.

html Opioidní analgetika Přejít - Opioidní analgetikaOtevřít v novém okně - Opioidní analgetika 5.12.2007 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: analgetika, narkotika - antagonisté, receptory adrenergní - agonisté, poruchy spojené s užíváním psychoaktivních látek, opioidní analgetika, opioidní receptory, morphin, smíšení agonisté-antagonisté, antagonisté opioidních analgetik, drogová závislost

autor: Drahomíra Mišeková | pracoviště: Farmakologický ústav | publikováno: 12.3.2007 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Mišeková Drahomíra: Opioidní analgetika - Text pro bakalářské obory. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.3.2007, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-407-opioidni-analgetika-text-pro-bakalarske-obory>. ISSN 1803-6619.